Aktuální pohled
Mezinárodní měnový fond ve středu zveřejnil svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Dalo se očekávat, že MMF svůj předchozí odhad posune ještě více směrem dolů. Globální ekonomice nově předpovídá hluboký propad o 4,9 % a mírné oživení v příštím roce. To samozřejmě v případě, že je pandemie zcela za námi. Tomu však vývoj posledních dnů, zejména ve Spojených státech, neodpovídá.
USA aktuálně čelí třem šokům: zdravotní krizi, ekonomické krizi a krizi společenské, nebo jinak řečeno krizi rasové. Spojené státy čeká horký podzim též kvůli prezidentským volbám. I bez efektu možné druhé vlny COVID-19 (pokud aktuální vlna do té doby bude vůbec kulminovat a opadne) budou prezidentské volby jedny z nejstěžejnějších v posledních desetiletích. USA vykazují enormní dluhovou zátěž, když veřejný dluh na konci roku 2019 dosáhl úrovně 107 % HDP a dá se jen tušit, do jakých výšin se dostane letos. Podle našeho názoru by vítězství Joe Bidena s jistotou ovlivnilo výkonost akciových trhů směrem dolů. Trumpovo vítězství je naopak zahaleno mlhou kultu osobnosti bez systémových aktivit, stejně jako období jeho dosavadního výkonu funkce prezidenta USA.
Vzhledem k obavám z druhé vlny pandemie, obchodním válkám, které D. Trump znovu rozjíždí a v neposlední řadě očekávání perného období prezidentských voleb, zlato zaznamenalo v minulém týdnu nový osmiletý rekord. Cena drahého kovu atakuje hranici 1 800 USD a po jejím proražení bude pravděpodobně pokračovat vzhůru.
Fundamentální aspekty
USA údajně plánují znovu uvalit cla na dovoz hliníku z Kanady, uvedl Bloomberg. Pokud Kanada odmítne uvalit vývozní omezení, USA v pátek oznámí opětovné uložení 10 % cel na hliník z této země. Ve středu USA dále vytipovaly zboží z EU a Velké Británie o objemu 3,1 mld. USD pro zavedení nových cel, mělo by jít mimo jiné o gin, pivo, brambory nebo nákladní vozy.
Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA za uplynulý týden dosáhly počtu 1,48 milionu, trh počítal s 1,32 mil.
Americká centrální banka (Fed) omezila největším komerčním bankám v zemi výplatu dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup vlastních akcií. Požádala je také o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Fed tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů amerických bank.
Futures na index S&P 500 klesají a prorazily 200denní klouzavý průměr (MA) v souvislosti s tím, jak rostoucí počty případů Covid-19 v USA a jinde zvyšují nervozitu. S&P 500 v pátek uzavřel pod úrovní 200denního MA.
Společnosti, které pro hlavní producenty ropy provozují vrtné soupravy na moři, čelí druhé vlně bankrotů za čtyři roky uprostřed historického poklesu cen energií. Těžba na moři je na tom z ropných polí nejhůře, akcie 10 největších veřejně obchodovaných těžařů jsou o 77 % níže oproti začátku roku.
Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila zvýšení plánovaného schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 500 miliard Kč.
Dlouhodobý fundament zůstává pro ceny drahých kovů extrémně růstový.
Střednědobý výhled
Ve střednědobém rámci dále pozorujeme přelévání likvidity do trhu drahých kovů. Ekonomiky USA, EU, Japonska, Kanady, Austrálie a dalších padají do vleklé recese. Přes všechny sliby centrálních bank stran záchrany akciových trhů nejsou dosavadní gigantické injekce s to obrátit akcie do růstu.
Zlato v minulém týdnu dosáhlo předpovídané úrovně 1 800 USD za trojskou unci a podle všeho, bude po krátké cenové rotaci směřovat k 1 900 USD.
S ohledem na překotný a turbulentní vývoj rozhodně nedoporučujeme s nákupem kovů spekulovat na nejistý cenový pokles. Naopak nejrobustnější strategií je nakupovat co nejdříve. Ztráty na nechráněných finančních portfoliích budou jistě vyšší než úspora několika tisíc Kč na unci zlata.
Dlouhodobý výhled
Banky poskytly nefinančním podnikům v eurozóně za poslední 3 měsíce nejvíc úvěrů od založení eura. To vše za podpory státními garancemi a motivací ECB, aby bylo možné čerpat další dotace nových eur v rámci pandemického balíčku TLTRO za úrok -1 %! Přeloženo do lidské řeči, více půjčujeme, abychom dosáhli na ještě více půjček. To vše za podmínek, kdy věřitel platí dlužníkovi za to, že mu mohl půjčit (-1 % úrok). Skutečně tragikomické je, že pokud je věřitelem ECB, platí ECB 1 % všem, kterým půjčila. ECB však pouze přerozděluje peníze, které musela někde vzít. Pokud začínáte tušit, že ECB platí těm, kterým půjčila z našich peněz, uhodili jste pověstný hřebíček na hlavičku. To my ve finále půjčujeme firmám jako například Alitalia, která má od založení v roce 1947 pouze jediný ziskový rok (a k tomu v roce 2008 zbankrotovala)! Graf níže tak zobrazuje kreditní bublinu podporovanou státy a centrálními bankami, která má z našich úspor udržet naživu dlouhodobě ztrátové firmy. To vše v době přicházející vlny bankrotů a extrémní nestability bankovního a finančního sektoru. Zabezpečte svá portfolia co nejdříve.
Přejeme silné nervy a pevné zdraví Vaše Golden Gate
Zprávy z trhu 27. týden 2020
1.7.2020 11:13:41 - Mezinárodní měnový fond ve středu zveřejnil svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Globální ekonomice nově předpovídá hluboký propad o 4,9 % a mírné oživení v příštím roce. To samozřejmě v případě, že je pandemie zcela za námi. Tomu však vývoj posledních dnů, zejména ve Spojených státech, neodpovídá.