Zprávy z trhu 25. týden 2020

15.6.2020 10:39:11 - Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky (SB) David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 milionů lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni.

Aktuální pohled

Minulý týden zasedala americké centrální banka nad úrokovými mírami. FED podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny a nabídl výrazně holubičí výhled. Ve výhledu pro sazby počítá s jejich ponecháním na nule až do konce roku 2022, přičemž podle šéfa Fedu J. Powella bude banka dělat vše proto, aby ekonomiku podporovala do doby, než se vrátí do normálu situace na trhu práce. Během středeční obchodní seance dosáhl akciový index Nasdaq Composite krátkodobě na nové rekordní maximum. Hned ve čtvrtek, po tiskové konferenci finančního výboru FEDu však americké trhy zahájily obchodování prudkým poklesem. Dow Jones odepsal 3,04 %, S&P 500 -2,53 %, Nasdaq -2,14 %. Evropské burzy prohloubily ztráty v návaznosti na zasedání Fedu a v obavách z druhé vlny pandemie. Evropský akciový index Stoxx 600 za týden odepsal 5,8 %, což je nejvýraznější pokles od poloviny letošního března. S ekonomikou je evidentně něco špatně. Navzdory extrémně holubičímu výhledu akcie v USA zamířily do červených čísel. Přesto, že FED situaci uklidňuje a vysílá pozitivní zprávy pro celou ekonomiku, dále posilují spíše bezpečné přístavy. Například zlato se po Powellově tiskové konferenci vyhouplo až na 1 730 dolarů za unci.

Fundamentální aspekty

Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky (SB) David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 milionů lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni.
Celosvětový počet nakažených koronavirem přesáhl hranici 7 milionů, necelý týden a půl poté, co přesáhl hranici 6 milionů. Hlavní ohniska nyní tvoří Brazílie a Indie, kde počet infekcí roste denně o více než 100 000. Šéf WHO Tedros prohlásil, že WHO pozoruje narůstající počet případů koronaviru ve východní Evropě a v částech centrální Asie.
Světová banka říká, že letošní recese bude v přepočtu na obyvatele nejhlubší od propadu globální ekonomiky po druhé světové válce v letech 1945-46.
Světová ekonomika obecně směřuje do období záporných reálných úrokových sazeb. Prohlášení FEDu je jakousi „garancí“, že období, ve kterém se daří drahým kovům udrží minimálně do roku 2022. Nikoliv však kvůli drahým kovům. Důvodem je zejména to, že bez „dluhu zdarma“, by světová ekonomika prostě zkolabovala.
Rozpočtový deficit Spojených států se v květnu meziročně téměř zdvojnásobil na 399 miliard dolarů (9,3 bilionu Kč). O 25 % klesly příjmy a pokračoval růst obřích výdajů na záchranné programy na pomoc proti koronavirové krizi. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí.
USA – Pokračující žádosti o dávky v nezaměstnanosti dosáhly za uplynulý týden dalších 20,9 mio.
Japonský parlament v pátek schválil 2. soubor opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, tentokrát za rekordních 31,9 bil. jenů. Úhrnem Japonsko ekonomiku podpoří částkou 234 bil. jenů, což odpovídá 40 % HDP, uvedla agentura Bloomberg. Nový balíček je určen především pro malé firmy a zdravotnictví.
Francouzská ekonomika se na úroveň před koronavirovou krizí vrátí nejdříve v roce 2022. Předpověděla to francouzská centrální banka, která odhaduje, že HDP Francie v letošním roce klesne o 10,3 %. Zaznamená tak nejhlubší propad od druhé světové války. Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně.
Dluh Itálie není dlouhodobě udržitelný, a nakonec bude vyžadovat restrukturalizaci. Agentuře Reuters to řekl ekonom Azad Zangana z investiční společnosti Schroders. Itálie patří k zemím, které jsou nejvíce zasažené koronavirovou krizí a v letošním roce bude nucena výrazně zvýšit zadlužení. Ekonomové předpokládají, že poměr dluhu k hrubému domácímu produktu Itálie se letos vyšplhá až na 159 procent. Pro úplnost překládáme ekonomický pojem „Restrukturalizace státního dluhu“. Jednoduše řečeno, jedná se o státní bankrot.
Banky ve střední, východní a jihovýchodní Evropě budou čelit růstu nesplácených úvěrů a čeká je jeden z nejobtížnějších roků od finanční krize. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Evropská investiční banka. Téměř 65 procent oslovených bank očekává, že v příštích měsících vzroste počet nesplácených úvěrů a že výrazně méně úvěrů schválí. Skoro 40 % bank po zavedení koronavirových omezení očekávalo, že poměr půjček k vkladům jim klesne, přičemž ukazatel oddlužování ponechávají blízko úrovně z dluhové krize v eurozóně.
Ministerstvo financí ČR v minulém týdnu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 9,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách ČNB. Drželo se tak přibližně svého plánu ohledně objemu prodaných cenných papírů. Investoři měli zájem koupit dluhopisy až za 29,7 miliardy korun.
Index spotřebitelských cen CPI v květnu v ČR meziročně přidal +2,9 %, odhad trhu +2,6 %. Průměrnou inflaci tlačí dolů zejména ceny pohonných hmot, zlevněných díky situaci kolem cen ropy. V oblastech, které platíme nejčastěji, tedy potraviny, energie a bydlení dosahuje průměrné inflace až 6 % (maso dokonce 10%).
Dlouhodobý fundament zůstává pro ceny drahých kovů extrémně růstový.

Dlouhodobý výhled

V dnešním dlouhodobém výhledu přinášíme v bodech shrnutí vývoje trhů obchodního ředitele společnosti Golden Gate a.s., Pavla Ryby.
Všechny drahé kovy v květnu rostly
Cena zlata se pohybovala mezi 1 685 – 1 728 USD/unci, pohyb činil + 43 USD na unci, tzn. změna + 2,6 %.
Cena stříbra se pohybovala mezi 14,94 – 17,84 USD/unci, pohyb činil + 2,90 USD na unci, tzn. změna + 19,4 %.
Cena platiny se pohybovala mezi 774 – 834 USD/unci, pohyb činil + 60 USD na unci, tzn. + 7,75 %.
Od počátku roku zlato v korunách vzrostlo o + 21,2 %.
Od počátku roku stříbro v korunách vzrostlo o + 6,4 %.
Od počátku roku platina v korunách poklesla o - 7,7 %.
Od počátku roku 2020 cena v USD stoupla pouze o 13 %.
Skutečná růstová fáze zlata teprve přichází.
Krize ještě žádná nevypukla, pouze jsme byli odstaveni karanténou. Skutečná krize je před námi.
Ještě nevznikla a nepropukla finanční nákaza. Z hlediska změn a dopadů ji máme v ekonomice i ve společnosti teprve vše před sebou.
Centrální banky a vlády teprve začínají špatnými penězi „úřadovat“. Tyto dopady naplno pocítíme až v řádu vyšších měsíců, jednotek let.
Cena zlata a drahých kovů teprve začne růst, a to řádově o stovky procent, nikoli o desítky.
Nic se nemění v naší predikci, že cílová cena zlata má být mezi 8 000 – 15 000 USD (při kurzu 20 CZK/USD 160 000 Kč – 300 000 Kč výkupní ceny).
U stříbra 150-300 USD za unci, tzn. 96 000 – 192 000 Kč (při výkupních cenách).
Vše nejspíše v horizontu 2-4 let.