Komoditní cyklus zlata a stříbra v letech 1975-2015

31.3.2015 14:37:45 - Čím dál častější náznaky, že již v tomto roce dojde ke zvyšování úrokových sazeb, způsobily již druhý měsíc za sebou pád ceny zlata. Je to vysoká hra, ve které jakoby vše záviselo na rozhodnutích hlavních amerických finančních hybatelů v čele se šéfkou FEDu.

Komoditní cyklus zlata a stříbra v letech 1975-2015

Čím dál častější náznaky, že již v tomto roce dojde ke zvyšování úrokových sazeb, způsobily již druhý měsíc za sebou pád ceny zlata. Je to vysoká hra, ve které jakoby vše záviselo na rozhodnutích hlavních amerických finančních hybatelů v čele se šéfkou FEDu. Janet Yellen v závěru minulého týdne naznačila, že „někdy v tomto roce“ dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby dělají z dolaru na oko lákavější formu investice. Ve světových bankách se totiž rozšiřuje nový, doposud nedefinovaný ekonomický zákon: „čím více natisknete nových finančních prostředků, tím hodnotnější a silnější měnu získáte“. Stačí pouze některá ekonomická data zjednodušit, případně precizně vysvětlit veřejnosti.

Graf - vývoj zlata za 1 měsíc

Po krátkém období zisku pokračuje cena zlata ve svém klesajícím trendu. V pondělí se cena žlutého kovu dostala až k hranici 1185 dolarů. Poptávka z Číny a Indie byla hlavním hybným motorem v předešlých týdnech. Motor však začal v pátek ztrácet výkonnost, a stačilo k tomu jediné vystoupení. Je pravděpodobné, že pokud američtí guvernéři jednotlivých centrálních bank uvěří ekonomickým datům, která by je přivedla k přesvědčením, že opravdu dochází k trvalejšímu zlepšení amerických ekonomických podmínek, sazby se zvednou, a to pravděpodobně již v září.

Komoditní kovy jsou na trhu známy jako investice, které se pohybují v cyklech, které se historicky opakují. Zuřící býčí trh, zmrzačený medvědí trh definují tržní pozice a pomáhají investorům jak v krátkodobých, tak dlouhodobých rozhodnutích. Ano, jsou zde jisté katalyzátory, které dokážou ovlivnit cenu: velký objev ložiska zlata, vládní zásahy, aktuální stav světových zásob a poptávka po nich. Ale kontext, který určuje, jak se nakonec cena vyvine v daném období je odvislý od fáze životního cyklu, ve kterém se nachází.

Cykly se nikdy neopakují se stejnou délkou a šířkou, ale cenový boom během určité periody nastane pokaždé. Zmapovali jsme hlavní cykly zlata a stříbra od roku 1975 po současnost. Od roku 1975 jsme zaznamenali 8 hlavních cenových cyklů. Ten nejvýraznější nastal mezi lety 1977 až 1980, kdy se cena zlata navýšila o více než 700 %. Vzhledem k dlouhodobé povaze současného medvědího trhu, historie naznačuje, že současný cyklus dosáhl svého minima. To však neznamená, že další býčí trh začne zítra. Naznačuje však, že příští hlavní cyklus bude mít rostoucí tendenci, bez ohledu na krátkodobé výkyvy.

Graf vývoje ceny zlata v USD/OZ v letech 1975-2015

Graf vývoje ceny zlata v USD/OZ v letech 1975-2015

Stříbro rovněž prochází významnými cykly. Pokud jde o procentní míry poklesu, nedávný propad ceny stříbra je druhým největším v období let 1975-2015. To je silný náznak toho, že stříbro se vyskytuje poblíž svého dna. Ve sledovaném období stříbro dvakrát dosáhlo hranice 50 dolarů/unci. Za jak dlouho se dostane zpět na tuto úroveň?

Graf vývoje ceny stříbra v USD/OZ v letech 1975-2015

Graf vývoje ceny stříbra v USD/OZ v letech 1975-2015

Zlatí a stříbrní investoři si jsou velmi dobře vědomi těchto historických cyklů. Nejen, že očekávají, že se další býčí cyklus blíží, ale vzhledem k rozsahu odprodejů a porušování měnových předpisů ze strany jednotlivých vlád po celém světě, doplňují další unce a gramy zlata do svého portfolia, právě v očekávání velkého posunu svého bohatství ve zlatě a ve ztrátě hodnoty papírových peněz.