Investiční zlaté mince jsou opět hitem.

22.2.2017 09:16:22 - Mincovna v australském Perthu jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku po svých investičních zlatých mincích. Cena zlata posiluje v reakci na geopolitické napětí i rostoucí inflaci.

Investiční zlaté mince jsou opět hitem. Austrálie jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku z USA, Německa a dalších zemí

Mincovna v australském Perthu jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku po svých investičních zlatých mincích. Cena zlata posiluje v reakci na geopolitické napětí i rostoucí inflaci.

Mincovna v australském Perthu je takřka výhradním zpracovatelem australské produkce zlata, která je hned po té čínské druhá největší na světě. Poptávka po jejích ražených cihlách a mincích je na vzestupu především díky vlně politické a s ní úzce provázané ekonomické nejistoty. Investiční zlato neztratilo ani dnes v době digitálních měn a desítek nových investičních nástrojů svou pověst bezpečného přístavu, který dokáže ochránit hodnotu investic před inflací či jinými nepříznivými vlivy.

Důvodů k nejistotě mají nyní investoři hned několik. „Nejistota ohledně nového politického vedení v USA a obavy z kvality dluhu v držení evropských bank stejně jako zvýšená poptávka po speciální edici mincí vydané u příležitostí lunárního nového roku v poslední době pomohly navýšit naše tržby, uvedl Neil Vance, skupinový manažer ražených produktů v Perth Mint. Asi 80 % veškeré produkce mincí perthské mincovny míří do Spojených států a Německa, dodal manažer.

Ještě na konci roku se zdálo, že zvolení Donalda Trumpa přinese pro investory do zlata několik hubených let. Žlutý kov ztratil v posledním čtvrtletí nejvíce za poslední tři roky, když investoři zaměřili svou pozornost na plánovaná opatření nového prezidenta v daňové, obchodní a fiskální oblasti. Další ránu poté zlatu zasadil Federální rezervní systém, který v prosinci dále zvýšil svou základní úrokovou sazbu. Pokles ceny zlata znamenal pro perthskou mincovnu zvýšený zájem o její ražené produkty a v Číně pak především o mince s vyobrazeným kohoutem, který představuje čínské znamení pro letošní lunární rok.

Prodej zlatých mincí a ražených cihel v Perth Mint vzrostl v prosinci na 63 420 uncí, přičemž ve stejném měsíci minulého roku to bylo pouze 40 096 uncí. Zájem neopadl ani po Novém roce, kdy v lednu mincovna prodala 72 745 uncí ve srovnání s 47 759 za stejné období minulého roku. Ještě zajímavěji potom vyznívají statistiky mincovny za celý fiskální rok 2015-1016 končící 30. červnem. V tomto období mincovna prodala 16,22 milionu kusů mincí či ražených cihel ve srovnání s 5,08 milionu za stejné období předcházejícího roku.

Zůstává otázkou, nakolik se poptávka po raženém zlatu perthské mincovny bude měnit s aktuálně rostoucí cenou investičního zlata. To minulý týden uzavřelo obchodování na ceně 1239,1 USD za trojskou unci, tedy poblíž svých tříměsíčních maxim. „Výhled pro cenu zlata je nyní velmi pozitivní vzhledem ke geopolitickému napětí a možnosti opětovného nastartování inflačních tlaků,“ prohlásil Jake Klein, výkonný předseda v těžební společnosti Evolution Mining Ltd. v rámci konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům. Za pravdu mu dávají také poslední statistiky ministerstva práce v USA, kde v lednu dosáhla meziroční míra inflace 2,5 %, což je vůbec nejvyšší hodnota od roku 2012.

Zdroj:Bloomberg