Zlatu pomáhají obavy o budoucnost čínské ekonomiky i loňský pokles ceny

28.4.2014 17:51:16 - Nikdy v posledních třech dekádách nezažilo zlato tak úspěšný vstup do nového roku jako letos. Do poloviny února vzrostla jeho cena již o 9,7 procenta, a dostala se tak nejvýše od začátku listopadu. Vedle zlata roste i poptávka po stříbru, jehož cena letos vzrostla již o 12 procent.

Zlatu pomáhají obavy o budoucnost čínské ekonomiky i loňský pokles ceny

Nikdy v posledních třech dekádách nezažilo zlato tak úspěšný vstup do nového roku jako letos. Do poloviny února vzrostla jeho cena již o 9,7 procenta, a dostala se tak nejvýše od začátku listopadu. Vedle zlata roste i poptávka po stříbru, jehož cena letos vzrostla již o 12 procent.

Ještě na začátku roku přitom analytici shodně tvrdili, že cena žlutého kovu by měla navázat na volný pád z loňského roku, kdy se snížila o 28 procent a poprvé za 13 let tak meziročně klesla.

Jenže rostoucí nejistota ze zotavení americké ekonomiky a obavy o budoucnost ekonomiky čínské opět spustily úprk investorů k bezpečnému přístavu, který by ochránil jejich peníze.

Zvláště viditelné to je na poptávce čínských spotřebitelů, kteří ve velkém skupují fyzické zlato a mince, a pokračují tak v rekordních nákupech z loňského roku. Jak vyplývá z údajů, které zveřejnil Čínský svaz pro zlato, spotřeba zlata v zemi loni stoupla o 41 procenta na rekordních 1176,4 tuny. Velký podíl na tom měla poptávka po zlatých špercích, která se loni v Číně zvýšila o 43 procent na 716,5 tuny. Rekordní zájem o fyzické zlato Číňany tlačí k nákupům zlata jak obavy ze zpomalení ekonomického růstu země, tak i strach z nafukování bubliny na nemovitostním trhu a kolapsu čínského finančního systému.

Zlatu navíc pomáhá, že alternativních investic slibujících výnos je v Číně pomálu. Akciový trh se kupříkladu v posledních letech prudce propadá – index Šanghajské burzy ztratil za posledních pět let 40 procent hodnoty.

Kromě obav o budoucnost ekonomiky povzbudil poptávku po fyzickém zlatu i loňský propad ceny. Na nákupy drahého kovu vyrazili spotřebitelé nejen v Číně, ale po celém světě.

Světová rada pro zlato, která sdružuje přední těžaře, dokonce včera oznámila, že lidé měli o zlato rekordní zájem. Poptávka po zlatých špercích, mincích a prutech loni stoupla o 21 procent na rekordních více než 3863 tun.

Zájem o zlato rostl i mezi Čechy. Hlad po fyzickém zlatu měli podle největších českých prodejců i domácí investoři. Ti loni nakoupili zhruba čtyři tuny investičního zlata, odhaduje tuzemská společnost Safina.

„Propad cen zvedl poptávku po fyzickém zlatě, chytří investoři toho využili k velmi výhodným nákupům. V roce 2013 registrujeme nárůst objemu prodaného kovu meziročně o 73 procent ve zlatě a 35 procent ve stříbře,“ říká obchodní ředitel firmy GoldenGate Pavel Ryba. Jeho podnik loni prodal zájemcům na 400 kilogramů zlata.

Ještě o 300 kilogramů více zlata koupili lidé od společnosti Safina. „Meziročně se jedná o 40procentní nárůst v prodejích investičních drahých kovů. Loni jsme prodali více než 500 kilogramů investičního zlata, v roce 2011 to bylo přes 300 kilogramů,“ říká Libor Křapka, obchodní manažer investičních kovů ve společnosti Safina.

Rostoucí zájem potvrzují i další velcí prodejci. Například Česká mincovna prodala loni dvojnásobné množství zlatých slitků v porovnání s rokem 2012. Meziroční nárůst prodejů potvrdil i ředitel úseku finančních trhů v J&T bance Daniel Drahotský.

Poptávku po zlatu zvyšuje nejen loňský propad cen a obavy z ekonomické budoucnosti, ale i daňová výhodnost takové investice. Nákup zlatých cihel, slitků i mincí je totiž osvobozen od daně z přidané hodnoty.

Zdroj: Hospodářské noviny