Největší komoditní burze světa dochází zásoby zlata

11.2.2014 15:20:24 - Komoditní burze s drahými kovy hrozí kolaps, chybí ji zásoby zboží. Pokud si k tomu připojíte dalších pár indicií, možná uvidíte ve všem dobrou příležitost místo velké hrozby, jejíž pravděpodbnost že nastane bohužel roste.

Největší komoditní burze světa dochází zásoby zlata

Komoditní burze s drahými kovy hrozí kolaps, chybí ji zásoby zboží. Pokud si k tomu připojíte dalších pár indicií, možná uvidíte ve všem dobrou příležitost místo velké hrozby, jejíž pravděpodbnost že nastane bohužel roste. Tou hrozbou je finanční kolaps ohrožující váš majetek, pokud je umístěn do nevhodných nástrojů.

 Největší komoditní burza COMEX funguje na bázi obchodování futures kontraktů. Futures kontrakt je vlastně pevná dohoda mezi dvěma stranami, že ke stanovenému datu v budoucnosti dojde k vypořádání určitého množství zboží (zlato, stříbro..) za předem sjednanou cenu. K vypořádání v době splatnosti může dojít buď peněžním vypořádáním a nebo fyzickým vypořádáním. A zde objevujeme obrovsky narůstající problém.

Důležitým znakem futures kontraktů je, že jejich vypořádání je garantováno burzou, resp. clearingovým domem, který ručí za splnění závazků ze sjednaných obchodů mezi kupujícím a prodávajícím, aby pro klienty bylo obchodování méně rizikové. Jenže..

Zatímco v roce 2006 na 1 unci zlata umístěnou fyzicky ve skladu největší komoditní burzy COMEX, připadalo 6 uncí zlata zobchodovaných "imaginárně" přes futures kontrakty. V roce 2013 už byl tento poměr 15:1. A dnes v roce 2014 na 1 unci zlata připadá 107 uncí zlata zobchodovaných na této burze. Jinými slovy o jednu unci zlata se na burze reálně "pere" 107 objednávek. Takže v případě, že by každý kupující chtěl vypořádat svůj obchod fyzickým doručením svého zboží, uspěl by jen jeden ze sta!

Tento šílený nepoměr je vyjádřen skrze počet otevřených pozic v obchodech (tedy množství, které by mělo být vypořádáno fyzickým doručením, pokud by si to klient přál) a množstvím zlata dostupném k takovému doručení.

Obchody na největší komoditní burze nemohou být nikdy fyzicky vypořádány, a proto cena určená touto burzou nemůže čistě reflektovat skutečnou cenu zlata, které je fyzicky ihned k doručení. Proto dnešní nákupní cena drahých kovů je extrémně přiznivá (i když klidně může ještě klesat). S poměrem 6:1 není nepoměr v nevypořádání tak robustní, ale poměr 107:1 je děsivý.

Úvaha je jednoduchá, pokud by jen polovina obchodujících chtěla vypořádat svůj obchod fyzickým vypořádáním (na což přesně má svou realizovanou objednávkou právo). Na 1 unci zlata by stál zástup 53 lidí. A o tom, že to není nereálný scénář, svědčí i to, že investiční banka JP Morgan za rok 2013 musela fyzicky vypořádat 60 % futures kontraktů! Dnes v době, kdy ještě v ulicích vládne poměrně klid.

K tomu si připojme další fakta:

1) žádost Německa o navrácení zlatých rezerv z americké centrální banky, které ovšem nedostane ihned ale ve splátkách a bude to trvat 7 let

2) skutečná fotografii z Číny - fronta před obchodem s drahými kovy

3) poptávka po drahých kovech převyšuje nabídku a tato poptávka po zlatě je robustní

..lze dospět k závěru, že ač doba bude zřejmě plná otřesů, čekají v ní na investory s otevřenýma očima velké příležitosti.

Na závěr bych rád uvedl, že až fyzické zlato bude příliš drahé a nedostupné v ten moment dojde k přesunu pozornosti i na dnes komoditní burzou podceňovaného bratra - stříbro.

Zdroj: blog.idnes.cz