Dodávky fyzického zlata jsou napjaté jako nikdy před tím

28.4.2014 17:56:11 - Setkali jsme se s výkonným ředitelem největší švýcarské slévárny a asi dvě hodiny jsme s ním hovořili. A dozvěděli jsme se skutečně velmi zajímavé věci. Trh se zlatem se z hlediska ceny dnes nechová v souladu s přirozeným očekáváním. Všichni věří a vědí, že cena by měla být vyšší. Ale ona není. Na trhu je zmatek a v podstatě existují dvě reakce.

Alex Stanczyk: Dodávky fyzického zlata jsou napjaté jako nikdy před tím


Účel té cesty byl dvojí. Do Švýcarska jezdíme každým rokem na inspekci. Musíme v rámci naší činnosti alespoň jednou ročně zlato zkontrolovat. To je ten hlavní důvod. Zároveň se ale velmi rádi bavíme s představiteli sléváren. Kromě mě se cesty zúčastnil i výkonný ředitel AFE, pan Philips Judge. A také Jim Rickards, který zasedá v naší dozorčí radě.

Setkali jsme se s výkonným ředitelem největší švýcarské slévárny a asi dvě hodiny jsme s ním hovořili. A dozvěděli jsme se skutečně velmi zajímavé věci. Trh se zlatem se z hlediska ceny dnes nechová v souladu s přirozeným očekáváním. Všichni věří a vědí, že cena by měla být vyšší. Ale ona není. Na trhu je zmatek a v podstatě existují dvě reakce. Na Západě zavládl strach a nejistota a na Východě se vesele nakupuje. Onen člověk, se kterým jsme se bavili, má asi lepší představu o toku fyzického zlata než kdokoli jiný na světě. Vidí, co proudí ze zlatých dolů, co z Velké Británie a celého světa a kam následně vše putuje. Naznačil, že současná cena nedává vzhledem k poptávce, kterou registruje, smysl. Pracují na tři směny, 24 hodin denně. Domníval se, že poptávka v určitém okamžiku opadne. Ale ona neopadá už celý rok. Pokaždé, když si už myslí, že musí opadnout, dostane ještě více objednávek a pak ještě víc a ještě víc. Museli rozšířit závod a zdvojnásobit kapacitu. 70% jejich jednokilových cihel putuje do Číny, tempem 10 tun týdně. A to hovoříme o jedné slévárně. Uvědomte si, že ve Švýcarsku jsou 4 velké slévárny.

To dává smysl. Vezměme si, že z trezorů Šanghajské zlaté burzy bylo v posledním roce v průměru stahováno 40 tun zlata týdně.

Ano, tady to máte.

…V té švýcarské slévárně zažili tento rok už několik období, kdy jim vyschly zdroje kovu. To mě opravdu šokovalo. Snaží se získat jakékoliv zlaté slitky a kovový odpad, prostě cokoli, k čemu se mohou dostat. Zeptal jsem se toho ředitele, který se v branži pohybuje již 37 let a zažil i poslední býčí trh na konci 70. let, jestli se mu už někdy stalo, že by nebyl schopný získat zlato ke zpracování. Řekl, že ještě nikdy. Pro jistotu jsem se tedy zeptal ještě jednou: jestli tomu rozumím správně, chcete mi říct, že za celou vaši 37-letou kariéru se nic takového nestalo. A on odpověděl: ne, nikdy.  

… Řekl ještě jednu strašně zajímavou věc. Některé zlato, které občas získají, pochází očividně až ze zadních koutů trezorů. Ví to, protože jde o good delivery slitky s ražbou ještě ze šedesátých let. Máme tedy skutečně co do činění s opravdu napjatými dodávkami kovu, zdroje jsou vymačkávány nejvíce za posledních čtyřicet let. V určitém okamžiku se to musí projevit obrovským tlakem na cenu.

… Všechny čtyři švýcarské slévárny dohromady pokryjí zhruba 2000 tun čínské poptávky. Nezahrnujeme sem přitom dodávky z Perth Mint, ani přibližně 400 tun, které Čína vytěží na svém území a ani zlato, které Čína prostřednictvím svých firem vytěží v zahraničních dolech. Odvažuji se tvrdit, že čínská poptávka dosahuje celé letošní světové těžby zlata.  

… Zmínil také, že v Číně funguje 6 LBMA sléváren, nikdy přitom neviděl jediný čínský zlatý slitek. Všechny totiž v Číně zůstávají. Všechno zlato, které proudí do Číny, se v ní ztrácí jako v černé díře. Domnívám se, že v příštích desetiletích se toto zlato na trhu neobjeví, což ještě více přiškrtí nabídku.

… Číňané nenakupují zlato za účelem obchodu. Kupují ho pro budoucí generace. Když se v roce 1949 dostali komunisté k moci, odvezl Čankajšek se svou armádou všechno zlato z pevninské Číny. Přestože tedy čínská historie byla se zlatem spojena po tisíce let, najednou Čína žádné zlato neměla a musela začít úplně od začátku. Snaha o opětovné vybudování zlatých rezerv se výrazněji projevuje v posledních třiceti letech, ale teprve v posledních třech letech skutečně nabrala na obrátkách. Lidé jsou vyzýváni k tomu, aby nakupovali.  

Slyšel jsem, že po kilových slitcích je velká poptávka na Středním východě?

Saudská Arábie se odstřihává od Spojených států a petrodolary jsou pro ni v zásadě riskantní. Normálně by za své petrodolary nakoupila americké státní dluhopisy, ale chtějí-li se od Spojených států separovat, státní dluhopisy nenakoupí. Co tedy nakoupí?  

Zlato?

Pravděpodobně ano. Alespoň to si myslíme. Nevěříme, že by nakupovali americké státní dluhopisy. Podporovali je 40 let, ale od Spojených států se v podstatě dočkali jen kudly do zad.

Alasdair Macleod tvrdí v tzv. Keiserově zprávě, že mnoho 400 uncových prutů ze Středního východu je ve Švýcarsku přetavováno do 1 kg .9999 slitků a následně posíláno zpět. Stává se z jednokilových slitků něco jako nová forma likvidity?

Asi ano. Veškerá poptávka z Číny je už dnes po 1kg slitcích. Chtějí kilo a chtějí čtyři devítky.

Kdy si myslíte, že půjde cena nahoru?

O tom nechci spekulovat. Vím jen, že se nacházíme na prahu něčeho, co jsme dosud nezažili. Ten přetlak je naprosto evidentní. Může to trvat třeba 3 nebo 6 měsíců. Na 100% ale vím to, že k tomu dojde.

Zdroj: ingoldwetrust.ch