6 důvodů, proč letos investovat do zlata

20.1.2017 11:13:14 - Uplynulý rok byl zlatu navzdory korekci v druhém pololetí zaslíbený. Investoři se ke žlutému kovu ve velkém vraceli a jeho cena stoupla o více než deset procent. Důvodů bylo hned několik, dominantní byla geopolitická rizika a očekávání rychlejšího růstu inflace. Podle Světové rady pro zlato (WGC) bude žlutému kovu přát i rok 2017. Důvodů je několik.

1. Zvýšená politická nejistota a geopolitická rizika
Politická nejistota roste. Na starém kontinentu se budou v roce 2017 konat důležité volby v Nizozemsku, Francii a Německu. Ve všech třech případech přitom hrozí zesílení protiunijních nálad. Kromě toho se rozběhnou jednání mezi Británií a Evropskou unií o podmínkách vystoupení ostrovního království z EU.
V Británii bude poptávku po zlatě podle WGC podporovat mimo jiné nejistota ohledně dalšího vývoje britské libry, která k dolaru od červnového referenda o brexitu ztrácí více než 15 %.
Ve Spojených státech vládne celkově dobrá nálada. Poděkovat za to Američané mohou zejména Donaldu Trumpovi, který slíbil řadu opatření na podporu ekonomiky. S Trumpem je ale zároveň spjato také mnoho nejistot, zejména ohledně vztahů mezi Spojenými státy a Čínou.
Zlato je většinou investorů považováno za bezpečný přístav a WGC tvrdí, že právě tato jeho pověst bude investory v příštích 12 měsících přitahovat. Nesmíme totiž zapomenout ani na spory v Jihočínském moři nebo na napětí na Korejském poloostrově.

2. Pokračující měnové depreciace
Ekonomové se shodují, že vývoj měnových politik centrálních bank v USA a jinde ve světě bude v roce 2017 divergentní. Zatímco Fed hodlá zvyšovat úrokové sazby, ostatní významné světové centrální banky k něčemu podobnému odvahu ani prostor nemají.
"Očekává se, že Evropská centrální banka bude nadále podporovat hospodářství uvolněnou měnovou politikou," upozorňuje ekonomický a geopolitický komentátor John Nugée. ECB na konci loňského roku prodloužila program kvantitativního uvolňování a potvrdila, že je připravena využít pro povzbuzení evropského hospodářství všechny nástroje, které má v rámci svého mandátu k dispozici.
Rozevírání nůžek mezi měnovou politikou Fedu a ECB podle ekonomů může vést k dalšímu oslabování evropské měny k dolaru. Ve hře je v horizontu několika měsíců parita EUR/USD.
A jak upozorňují stoupenci žlutého kovu, zatímco centrální banky mohou vytisknout de facto neomezené množství peněz, a oslabovat tak národní měny. Zásoby zlata jsou naproti tomu omezené a jasně dané, a s vnitřní hodnotou kovu tak nelze manipulovat.

3. Prudké zrychlování inflace
Spotřebitelé v Evropě i Spojených státech již takřka zapomněli, co slovo inflace znamená. Rok 2017 by jim ale měl oživit paměť. USA se rychle blíží k 2% cíli meziročního růstu cen a zvyšovat se inflace začíná i v Evropě. Klíčovou roli hrají dva faktory. Tím prvním je odeznívání efektu prudkého propadu cen ropy, druhým pak Donald Trump, respektive očekávání fiskálně expanzivní politiky jeho administrativy. Zlato coby spolehlivý nástroj zajištění se proti inflaci by si tak mělo užívat své dny na výsluní.
David Mann, ekonom z banky Standard Chartered, jehož doménou je asijský region, navíc očekává růst cen asijského exportu, což by měly pocítit jak rozvinuté, tak rozvíjející se trhy.
Jinými slovy, masivní stimuly, jejichž efekt byl zatím jen těžko viditelný, by se nyní mohly projevit a vyhnat inflaci do výšin, na které investoři nejsou připraveni.

4. Vysoké valuace amerických akcií
Světové akciové trhy si v roce 2016 výrazně polepšily. V plusu sice neskončily všechny významné burzy, americké akcie, jež investoři považují za jeden z nejspolehlivějších benchmarků globálního trhu, ale vyšplhaly na nová historická maxima. Podle mnoha analytiků byl dokonce růst cen akcií ve Spojených státech až příliš prudký a nyní se ve vzduchu vznáší hrozba výrazné korekce.
Dříve investoři jako nástroj diverzifikace a aktivum sloužící ke zmírnění vlivu kolísavosti burz na celkovou hodnotu investičního portfolia využívali hlavně dluhopisy. Těm dnům je ale konec. Jak upozorňuje řada analytiků, býčí trend na trhu s vládními bondy loni zřejmě skončil. Podle WGC by dluhopisy mohlo zastoupit právě zlato. Význam diverzifikace totiž roste, zatímco prostředků k její realizaci ubývá.

5. Příznivý ekonomický vývoj asijského regionu
Makroekonomické trendy budou podle Světové rady pro zlato dlouhodobě podporovat ekonomický vývoj v asijském regionu. V souvislosti s Čínou sice investoři často slýchají o nebezpečí tvrdého přistání, skutečnost ale podle všeho tak černá nebude. Růst čínského hospodářství sice zpomaluje, tempo expanze HDP je ovšem stále vysoké.
Čína a Indie, která je rovněž ekonomickým tygrem regionu, jsou s přehledem největší "zlaté trhy" světa a podle WGC tomu ani v roce 2017 nebude jinak. Z globální poptávky po žlutém kovu by se Asie měla letos postarat o zhruba 60 %.
Loni byl v Číně zájem hlavně o investiční zlato, čínští investoři přes burzovně obchodované fondy (ETF) nakoupili v roce 2016 více než 30 tun žlutého kovu. Slabší poptávka byla naopak patrná ve šperkařství.
V Indii by mohlo zájem o kov krátkodobě oslabit nečekané stažení některých bankovek z oběhu (v rámci protikorupčního boje) a s tím spojené problémy spotřebitelů, příznivé trendy v tamní ekonomice by ale měly zájem o zlato dlouhodobě podporovat.

6. Otevírání nových trhů
Zlato nikdy nepatřilo k exotickým aktivům, ne vždy ovšem bylo investování do žlutého kovu tak jednoduché jako dnes. Dostupnost zlata se výrazně zlepšila s nástupem ETF, což je patrné především na západních trzích. Zájem o zlato roste i mezi penzijními fondy, výrazně například v Japonsku. Světová rada pro zlato očekává, že v příštích měsících a letech budou zvyšující se zájem o žlutý kov projevovat také penzijní fondy působící na západních trzích, a to mimo jiné proto, že se čeká pokračování nízkoúrokového prostředí ve velké části rozvinutého světa.
Klíčové ale podle WGC bude loňské představení nových standardů a pravidel pro investování do zlata podle islámského práva šarí'a, které by mělo investování do žlutého kovu zpřístupnit podstatně většímu množství lidí žijících v muslimském světě. Mark Mobius ze společnosti Franklin Templeton tuto událost označil za "skutečný game changer na trhu se zlatem". Dosud byly standardy nejednotné, mnohdy dokonce vůbec neexistovaly, což vytvářelo na trhu zmatky. Optimisticky WGC hledí především směrem k Malajsii, Spojeným arabským emirátům nebo Saúdské Arábii a mnoho si slibuje i od Indonésie a Pákistánu.

Zdroj: World Gold Council, investicniweb.cz
Datum: 20. 1. 2017